Εντος έδρας ήττα από την Φιρθ

Απογοητευτική εντός έδρας πρεμιέρα πραγματοποίησε η ομάδα μας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής. Σε ένα κατάμεστο Millerntor ηττήθηκε απ’την Greuther Fürth με 1-3 ενώ είδε από νωρίς να χάνει τον Avevor λόγω σοβαρού τραυματισμού για άγνωστο μέχρι στιγμής διάστημα. Αναλυτικά…

Προσπάθεια με το Conteh (9′) να γεμίζει μέσα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς κανένα αποτέλεσμα όμως. Μεγάλη ευκαιρία με τον Diamantako (12′) που θα σουτάρει υποχρεώνοντας τον Burchert να αποκρούσει με μεγάλη δυσκολία την μπάλα. Ο Avevor (17′) και ο Keita – Ruel θα συγκρουστούν στον χώρο του κέντρου με τον αρχηγό μας να σφαδάζει απ’ τους πόνους, ο διαιτητής δεν θα διακόψει όμως την φάση αλλά ούτε και οι φιλοξενούμενοι. Στην εξέλιξη της ο Keita – Ruel έπειτα απ’ την σέντρα του Mohr θα ανοίξει το σκορ από κοντά για την ομάδα του 0-1 για την Greuther. Ο Avevor θα αποχωρήσει τραυματίας με τους φόβους για σοβαρό τραυματισμό να επιβεβαιώνονται αργότερα με τον αρχηγό να έχει υποστεί κάταγμα περόνης και ρήξη πρόσθιου χιαστού στο αριστερό του πόδι. Εκκρεμεί η εγχείρηση για να δούμε το διάστημα της απουσίας του. Να σημειωθεί ότι πριν το παιχνίδι και ο Becker λόγω μυϊκών ενοχλήσεων αποκλείστηκε απ’την αποστολή. Ευχόμαστε και στους δύο ταχεία επάνοδο και να είναι οι τελευταίοι καθώς η ομάδα μας υποφέρει το τελευταίο διάστημα από αυτούς. Συνέχεια στο παιχνίδι με τον Ernst (29′) να στέλνει και πάλι την μπάλα στα δίχτυα μας όμως το γκολ θα ακυρωθεί σωστά ως οφσάιντ με την χρήση του VAR. Όμως τα κενά στην ομάδα μας είναι τέτοια που ο Keita – Ruel (35′) με κεφαλιά θα σημειώσει το δεύτερο δικό του και της ομάδας του τέρμα, 0-2 με την Greuther να αποκτά προβάδισμα δύο τερμάτων. Μεγάλη ευκαιρία να μειώσουμε με τον Diamantako (42′) όταν από σουτ του Bednarczyk θα παρεμβληθεί και με τακουνάκι θα προσπαθήσει να νικήσει τον Burchert όμως εκείνος θα μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Έλληνας επιθετικός έπειτα από σέντρα του Miyaichi με κεφαλιά αυτή την φορά θα νικήσει τον Burchert στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ σε 1-2 δίνοντας μας ελπίδες πως στο δεύτερο ημίχρονο θα καταφέρουμε να γυρίσουμε το παιχνίδι.

Με την έναρξη της επανάληψης είχαμε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουμε όταν μετά από φάουλ του Knoll (47′) ο Diamantakos με προβολή θα βρει την μπάλα και θα την στείλει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Σουτ του Bednarczyk (53′) απ’το ύψος της περιοχής θα αναγκάσει τον Burchert να διώξει με τα πόδια. Ενώ το ίδιο θα κάνει και ο Himmelmann (58′) σε σουτ του Green. Ο Miyaichi (59′) θα ελιχθεί ωραία μέσα στην αντίπαλη περιοχή και θα σουτάρει αλλά και πάλι ο Burchert με τα πόδια του λέει όχι. Δυστυχώς όμως το γκολ που τόσο ψάχναμε θα έρθει για τους φιλοξενούμενους, ο Green (70′) με ένα ξερό σουτ απ’ τα 25 μέτρα θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα μας για τρίτη φορά…. Το τελευταίο εικοσάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα χωρίς τίποτα το σημαντικό.

Η ομάδα μας έπειτα από δύο αγωνιστικές αναζητά ακόμα τη νίκη, σίγουρα προβληματίζει με την απόδοσή της αλλά θέλουμε να ελπίζουμε ότι γρήγορα θα βρει τον καλό της εαυτό. Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 11/8 (16:30) εκτός έδρας με Lübeck για τον 1ο γύρο του κυπέλλου.

Πηγή: fcstpauliathensclub.wordpress.com