Θέλει ακόμα δουλειά

Περισσότερο ως ένα απλό τεστ δοκιμών, παρά ως πρόβα τζενεράλε ενόψει του αγώνα με την Μπριζ, αντιμετώπισε το παιχνίδι με τον Πλατανιά ο Μανόλο Χιμένεθ. Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9’ με αυτογκόλ του Μάνταλου, τελικά πήρε την νίκη με 2-1, χάρη στα γκολ του Χριστοδουλόπουλου (19’) και Σιμόες (49’).

Οι Χανιώτες έπιασαν στον… ύπνο την Ένωση και κατάφεραν να σκοράρουν στο 9’ με αυτογκόλ του Μάνταλου. Συγκεκριμένα, έπειτα από λάθος του Χριστοδουλόπουλου και γύρισμα του Ντεβέσα από αριστερά, ο αρχηγός της ΑΕΚ βρήκε άσχημα την μπάλα στον βηματισμό και (αντί να τη διώξει) την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Ωστόσο, η αντίδραση των ποδοσφαιριστών της Ένωσης ήταν άμεση. Στο 18’ έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια, ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πριν γυρίσει την μπάλα, ανατράπηκε από τον Ντικαμονά. Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με χαλαρό πλασέ στην αριστερή γωνία (ο Ομπερχάουζερ έπεσε από την άλλη) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να σκοράρει στο 49’. Μετά από φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στα δεξιά, η μπάλα έσκασε μέσα στην περιοχή του Πλατανιά. Ο Αλμέιδα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε μία πολύ ωραία επέμβαση, με τον Σιμόες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή προ κενής εστίας για το 2-1. Ο Πλατανιάς απείλησε στο 54’. Μετά από λάθος του Μπακάκη, ο Γκρτζιέλακ πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ανέστη. Τέσσερα λεπτά μετά (60’), ο Γαλανόπουλος πήρε την μπάλα και με εσωτερικό φάλτσο την έστειλε λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών. Στο 65’ μετά από ασυνεννοησία μεταξύ των παικτών του Πλατανιά, ο Κλωναρίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και δεξιά της μεγάλης περιοχής. Πλάσαρε στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 2-1, αλλά να προβληματίζει και πάλι με τα πολλά αμυντικά λάθη.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Ανέστης (57′ Τσιντώτας), Μπακάκης (71′ Γιαννούτσος), Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι (71′ Γιούσης), Λόπες (57′ Βινίσιους), Γιόχανσον (46′ Γαλανόπουλος), Αϊντάρεβιτς (46′ Σιμόες), Μάνταλος (71′ Μπάμπης), Χριστοδουλόπουλος (57′ Κλωναρίδης), Τρίστασον (57′ Πατίτο), Λιβάγια (46′ Αλμέιδα).

Πλατανιάς (Γ. Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Ντικαμόνα, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Κρος, Πάτραλης, Γιορέντε, Στάθης, Ντεβέσα, Μπούτνικ, Νσικουλού.