Μαθήματα ποδοσφαίρου

Μέχρι να μπει το πρώτο γκολ η ΑΕΚ ζορίστηκε να «σπάσει» την πολυπρόσωπη άμυνα του Πανιωνίου. Απ’ τη στιγμή που ο Πόνσε ξεκλείδωσε την άμυνα των κυανέρυθρων, τα πράγματα έγινε απλά! Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου και κέρδισε με 4-0, συνεχίζοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ έκανε μισή ντουζίνα ευκαιριών βγάζοντας φοβερό πλουραλισμό με Μπακασέτα (4′), Σιμόες (17’), Μάνταλο (22’), Τσιγκρίνσκι (39’), Άλεφ (43′), Λιβάγια (45’). Οι κυανέρυθροι άντεξαν μέχρι τις καθυστερήσεις, όπου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πόνσε. Στο 58’ ο Μπακασέτας στα όρια της μεγάλης περιοχής ελίχθηκε ωραία και σούταρε χαμηλά στην απέναντι γωνία του τερματοφύλακα του Πανιωνίου για το 2-0. Στο 74’ ο Μάνταλος είχε δοκάρι ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια, ενώ στο 83’ ο Λιβάγια ηττήθηκε από τον Μανοΐλοβιτς σε τετ α τετ. Ένα λεπτό αργότερα (84’) όμως ο Κλωναρίδης με ωραία ενέργεια άδειασε τον αντίπαλό του και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 3-0. Στο 87’ ο Κλωναρίδης είχε δοκάρι, αλλά στο 92’ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τελικό 4-0. Ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου δεν είχε κατεβάσει σε αρκετές περιπτώσεις τα… ρολά.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (77’ Τσόσιτς), Άλεφ, Μάνταλος (81’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μπακαέτας, Πόνσε (66’ Γιαννιώτας).

Πανιώνιος (Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά (46’ Πίρις), Κόρμπος, Μασούρας, Οικονομίδης, Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά (63’ Τσιλούλης).