Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη (26-35)

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με 26-35 και έμεινε μόνη της στη 2η θέση, 1 βαθμό μακριά από την κορυφή. Οι “κιτρινόμαυροι” μετά τα πρώτα 5 λεπτά, κυριάρχησαν στο παρκέ επεκτείνοντας το σερί τους στις 15 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΧΑΝΘ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 4-2. Όσο περνούσε η ώρα, οι “κιτρινόμαυροι” έβρισκαν ρυθμό, και με σερί 0-5 προηγήθηκαν με 4-7. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, μείωσαν σε 9-11, αλλά με σερί 0-4 η “Ένωση” ξέφυγε με 9-15. Η ΧΑΝΘ μείωσε σε 14-18, αλλά με δύο τέρματα στο φινάλε, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 5 γκολ (15-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας εξαιερτική άμυνα, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού εκτόξευσαν τη διαφορά στα 9 τέρματα (16-25). Έκτοτε, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με τον “Δικέφαλο” να φτάνει στην εύκολη νίκη με 26-35.

Πλέον, άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος που θα διεξαχθεί το Σάββατο 16/03 στις 17:00 με αντίπαλο τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή.

ΧΑΝΘ – ΑΕΚ 26-35

Ημίχρονο: 15-20.