Σεβαστείτε την ΑΕΚ, σεβαστείτε τον Δικέφαλο αετό

Η ΑΕΚ για 55 λεπτά εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ και είχε ρίξει στο καναβάτσο τον Παναθηναϊκό, όμως το dna της αυτοκαταστροφής της έκανε την εμφάνισή του με αποτέλεσμα να γνωρίσει για βαριά ήττα με τον τρόπο που ήρθε με 3-2. Η Ενωση είχε το πάνω χέρι με το υπέρ της 0-2 μέχρι το 67’, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπαθε μπλακ άουτ.

Οι πράσινοι του Δώνη μπήκαν δυνατά στα πρώτα 10 λεπτά, έχοντας όμως ανούσια υπεροχή. Στο 17’ ο Μπακάκης έπιασε σουτ – φωτοβολίδα, τινάζοντας τα δίχτυα του Διούδη και δίνοντας το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 38’ με κομπίνα της προπόνησης. Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, στο πρώτο δοκάρι ο Μάνταλο πήρε την κεφαλιά, γυρίζοντάς την στο δεύτερο και ο επερχόμενος Ολιβέιρα την έστειλα στα δίχτυα. Νωρίτερα όμως ο Χατζηγιοβάνης απείλησε τον Μπάρκα, ο οποίος εκτινάχθηκε κι έδιωξε σε κόρνερ, τη στιγμή που όλο το γήπεδο φώναζε γκολ.

Στο 52’ η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά ο Ολιβέιρα μετά από ωραίο σκάψιμο και αφού πρόλαβε τον Διούδη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Έπειτα η κεφαλιά του Βέρντε στην αρχή και το νέο σουτ του Ιταλού στη συνέχεια κατέληξαν πάνω στον πορτιέρο του Παναθηναϊκού.

Και τελικά, όπως στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε ένα γκολ από το… πουθενά, αυτή την φορά για λογαριασμό των γηπεδούχων, μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Μακέντα, που ενδιάμεσα είχε αλλάξει πλευρά με τον Χατζηγιοβάνη, και διαγώνιο πλασέ από την περιοχή, στο 67’! Το γήπεδο… ξύπνησε, οι παίκτες του Παναθηναϊκού το πίστεψαν και μέσα σε τρία λεπτά ήρθε και η ισοφάριση. Με τον Περέα -που είχε περάσει στην κορυφή της επίθεσης- να αποδεικνύεται σε χρυσή αλλαγή, σκοράροντας μετά το γύρισμα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά και κάνοντας το 2-2 μέσα σε… έκρηξη στο 70ο λεπτό!

Στο 82’ ο Γιακουμάκης που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-3, με τον Διούδη να μπλοκάρει με τη βοήθεια και του Σένκεφελντ. Τελικά, αφού δεν έγινε το 2-3, έγινε το… 3-2, με μια ακόμα αλλαγή του Παναθηναϊκού να βάζει την υπογραφή του στο ντέρμπι, όταν στο 88’, ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο νεοεισελθόντας Κολοβέτσιο σκόραρε με ωραία κεφαλιά για την ολική επαναφορά της ομάδας του!

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (87’ Κολοβέτσιος), Μακέντα.

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (46’ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (80’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (73’ Αλμπάνης).