Συντριβή για την Κ19 της ΑΕΚ απ’ τον Αγιαξ – Μην αφήνετε αβοήθητα τα παιδιά

Είναι κάποιες φορές που δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις με ειρωνεία ή να κλάψεις από στεναχώρια. Αυτά τα συναισθήματα μας έβγαλε το απόγευμα της Τρίτης η Κ19 της ΑΕΚ που γνώρισε τη συντριβή απ’ την πολύ ανώτερη ομάδα του Αγιαξ με 8-1 στη Ριζούπολη.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα γκολ του Κουν στις καθυστερήσεις, για να ακολουθήσει η ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Οι Νέοι του Άγιαξ πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ με τους Βίκτορ Γένσεν (49′) Ερικ Λανσάνα (67′) Κουν (77′) και Κένεθ Τέιλορ (86′), ενώ το γκολ της τιμής για την Ένωση, πέτυχε στο 92ο λεπτό του αγώνα, ο Ντόναλντ Μπογκντάνι από κόρνερ του Τσέλιου.

ΑΕΚ (Σίμος): Γκίνης (46′ Τάφας), Σταμούλης, Τσιβελεκίδης (46′ Καραβίδας), Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (46′ Αρβανίτης) Μπότος, Σαρδέλης (76′ Μπιλικαϊδης), Μαχαίρας (46′ Τσέλιος) Χριστόπουλος, Πατρινός.

Άγιαξ (Χάιτινχα): Ελ Μάαχ, Ντεστ (69′ Ούνουβαρ), Χ. Τίμπερ, Μπότμαν, Ντούγκλας (57′ Λανσάνα) Κ. Τίμπερ (57′ Σαλάχ-Εντίν) Κουν, Τέιλορ (69′ Φαν Χέλντερεν) Χάνσεν (57′ Χόγκερβερφ) Γένσεν, Νούνελι.