Σ’ αγαπώ κι είναι άδικο να μας πας στο τρελάδικο!

Τα έχουμε ζήσει όλα από τη φετινή ΑΕΚ. Η Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Ριέκα (2-2) στο ΟΑΚΑ, με όλα τα αποτελέσματα που θα μπορούσαν να έρθουν να ήταν ανοιχτά.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν βγήκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο κι ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια μόλις με 1-2. Οι Κροάτες θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει τον αγώνα και μάλιστα σβηστά με 0-4, αλλά δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τα γκολ του Γκοργκόν στο 8’ και 26’ έδειξαν τη γύμνια της ΑΕΚ, που ευτυχώς για εκείνη μείωσε με τον Αραούχο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η υπνωτισμένη ΑΕΚ, ξύπνησε κι έπνιξε τη Ριέκα. Έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με τον Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει στο 55ο λεπτό και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη-πρόκριση αν δεν δινόταν επιθετικό φάουλ σε γκολ του Αραούχο ή δεν σημάδευε το δοκάρι σε κραυγαλέα ευκαιρία στο τέλος.

Έτσι, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σφραγίσει από σήμερα το εισιτήριο για τους «32» του Europa League και για να το καταφέρει θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να μην ηττηθεί στη Βιέννη από την Αούστρια. Πάει λοιπόν για νίκη ή για ισοπαλία.