AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Με το «δεξί» οι Έφηβοι στη Δράμα

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ με 25-21 επί του Αλέξανδρου Αξιούπολης στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Εφήβων, που διεξάγεται στη Δράμα.

Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη τα έδωσε όλα κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, έπαιξε όμορφο χάντμπολ και δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, κατέκτησε το δίποντο.

Παρά το αρχικό προβάδισμα της ΑΕΚ (1-4, 4-6), οι τυπικά γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-9. Με σερί 3-1 στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 12-12. Στο β’ ημίχρονο, ένα επιθετικό ξέσπασμα της ΑΕΚ, την έφερε στο +2 (14-16), όμως και πάλι η ομάδα της Αξιούπολης έφερε το ματς στα ίσια (19-19). Με βελτιωμένη άμυνα και πίεση στην επίθεση, η ΑΕΚ κατάφερε στα τελευταία λεπτά να ξεφύγει στο σκορ κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με 25-21.

Ήδη οι «κιτρινόμαυροι» στρέφονται στην αυριανή (11/04) δύσκολη ημέρα όπου θα δώσουν δύο αγώνες. Συγκεκριμένα, στις 10:00 αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό, ενώ στις 20:30 κοντράρονται με τη Δράμα. Φυσικά, στόχος της ΑΕΚ είναι η κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του Α’ Ομίλου, ώστε να προκριθούν στους τελικούς αγώνες της Μ. Τετάρτης και της Μ. Πέμπτης.

A’ Όμιλος
1. ΑΕΚ 2β. (1 αγ.)
2. Ολυμπιακός 2β. (1 αγ.)
3. Δράμα 1986 0β. (1 αγ.)
4. Αλέξανδρος Αξιούπολης 0β. (1 αγ.)

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης – ΑΕΚ 21-25

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 6-7, 8-8, 11-9, 12-12 (ημ.), 13-13, 14-16, 17-17, 19-19, 20-22, 21-25.

ΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Τουλκερίδης, Κουρούπης Ε. 6, Καϊσίδης, Καραγιάννης 3, Κουρούπης Δ. 3, Κέφαλος 1, Γουβιανάκης 4, Κετικίδης Κ., Παπαρίδης, Ντιμολάρις 4, Αμπράζης, Ιωαννίδης, Κουιμτζίδης, Κετικίδης Χ., Καρακασίδης, Μέλλιος.

ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 4, Bούλγαρης 5, Ραράκος 1, Ρούτσιας 2, Πολυζωγόπουλος 1, Πολυμέρης, Ρασπίτσος, Σεβαστάκης 1, Ξυπνητός 2, Σουρμελίδης, Μπίτζης, Βαρδαξόπουλος 9.
Διαιτητές: Θεοδοσίου-Πήττας. Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 2/3-1/1.