AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ!

Πραγματοποιώντας μία πολύ μεγάλη ανατροπή, η ΑΕΚ επικράτησε με 64-63 του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών στο «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας, για την 4η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ με Αμαξίδιο.

Η «Ένωση» αν και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ακόμα και με 18 πόντους, ανέτρεψε την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με εύστοχη βολή του Πανίδη στο φινάλε κατέκτησε τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-24 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο β’ δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μείωσε στους 5 (19-24), όμως και πάλι η ομάδα από τα Γιαννιτσά έφτασε στο +9 (25-34).

Στο γ’ δεκάλεπτο, η ΑΕΚ «πλήρωσε» την αστοχία της και ορισμένα λάθη, με αποτέλεσμα ο Μ. Αλέξανδρος να φτάσει στο υπέρ του 52-35. Όμως, στην τελευταία περίοδο, παίζοντας δυναμικά στην άμυνα και βελτιώνοντας τα ποσοστά της στην επίθεση, η ΑΕΚ σταδιακά μείωσε τη διαφορά (48-60, 56-62, 60-63). Ο Χαλδαίος με καλάθι στα τελευταία 8″ μείωσε σε 62-63, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθος στην επαναφορά. Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ και δύο βολές και ο Γκιουρκάν ευστόχησε στην πρώτη (63-63). Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν από μία τεχνική ποινή στον αθλητή της ΑΕΚ και σε παίκτη των φιλοξενούμενων, οδηγώντας εκτός παιχνιδιού τον Γκιουρκάν. Έτσι, τη δεύτερη βολή εκτέλεσε ο Πανίδης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 64-663, χαρίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΕΚ!

ΑΕΚ – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 64-63