AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ

Τη νίκη με 51-45 κατέκτησε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΑΣ ΠΑΣΚΑ για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ με Αμαξίδιο.

Η «Ένωση» ήθελε μόνο το δίποντο κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα, που την… καταδίωκε στη βαθμολογία, με την ΑΕΚ να φτάνει στη δίκαιη επικράτηση με την οποία «σφράγισε» και μαθηματικά την 1η θέση στον όμιλο. Πλέον, οι «κτρινόμαυροι» ετοιμάζονται για τα προκριματικά ανόδου στην κορυφαία κατηγορία.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ενώ στο 5ο λεπτό της πρώτης περιόδου, το σκορ ήταν 6-6. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν μια διαφορά τριών πόντων (13-16), ξεκινώντας την δεύτερη περίοδο έχοντας προβάδισμα.

Η ΑΕΚ με δύο πόντους του Κότσαρη, δύο του Πανίδη και ένα του Φάντι, πέρασε μπροστά (18-16). Η «Ένωση» παίζοντας άμυνα για… σεμινάριο, δέχθηκε μόλις έξι πόντους σε όλη τη δεύτερη περίοδο, ενώ ταυτόχρονα αύξησε και τη διαφορά στους 10 πόντους. Το 32-22 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΣΚΑ ξεκίνησε δυνατά μειώνοντας στους έξι (36-30), ενώ η διαφορά έπεσε στους δύο (38-36) έχοντας απομείνει 3 λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η «Ένωση», όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία της και μεγάλωσε εκ νέου τη διαφορά διαμορφώνοντας το 45-38.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΣΚΑ δεν μπορούσε, αρχικά, να πλησιάσει την ΑΕΚ. Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου η «Ένωση» προηγούταν 51-41, ωστόσο ο ΠΑΣΚΑ εκμεταλλευόμενος τα λάθη του «δικεφάλου» μείωσε στους έξι πόντους (51-45) δύο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες μέχρι το τέλος, με το 51-45 να είναι το τελικό σκορ.

ΑΕΚ – ΑΣ ΠΑΣΚΑ 51-45

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-22, 45-38, 51-45