AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Πρώτη νίκη για τα κορίτσια της ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Σαράφη στον κιτρινόμαυρο πάγκο

Σεφτέ στις νίκες για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε εντός έδρας με 28-22 του Αθηναϊκού για την 3η αγωνιστική της A1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «Κιτρινόμαυρες» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην μεγαλύτερη διάρκεια και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους δίποντο στο πρωτάθλημα. Πολύ καλή εμφάνιση για την Φάμπις που πέτυχε 9 τέρματα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο οκτάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα με 4-1. Ο Αθηναϊκός πίεσε και μέσα σε τέσσερα λεπτά ισοφάρισε σε 4-4 και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 5-7. Η «Ένωση» ανέβασε ρυθμό και πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού (10-9), με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά στο σκορ με 12-10.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Αθηναϊκού πίεσε και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 50ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο(19-17) η ΑΕΚ πάτησε γκάζι, αύξησε την διαφορά και πήρε τη νίκη με 28-22.

ΑΕΚ- ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 28-22

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 5-5, 8-7, 10-8, 12-10 (ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 21-19, 24-19, 28-22

AEK (Σαράφης): Μάγκου 5, Μιχαηλίδου, Ψαριώτη 3, Πετκόφσκα, Κατσίκα 4, Γάσπαρη 4, Παπαϊωάννου, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη 1, Φάμπις 9, Μπανάση, Μείρι 2, Δρουγκίδου, Γουβιώτη.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζουανόπουλος): Μακρόγλου, Τζούρισιτς 6, Κοτρώτσιου 4, Μουρατίδου 2, Α. Σαββαλάκη 2, Κούρου, Ούνι, Καββαδία, Βέτκοβα 3, Ανδρεάδη, Στρούζου, Δ. Σαββαλάκη, Γκλομπάρεβιτς 4, Παπαδημοπούλου 1, Σπηλιοπούλου, Παπαγιαννοπούλου.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/4-1/2