ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Πρώτο βήμα πρόκρισης υπό το βλέμμα του Ξηροκώστα

Υπό το βλέμμα του Νίκου Ξηροκώστα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε τον Αρη με 3-1 σετ, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ενωση ήταν καλύτερη σε όλα τα σημεία και πλέον το Σάββατο καλείται είτε να διπλασιάσει τις νίκες της είτε να πάρει έναν πόντο προκειμένου να προκριθεί.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο τερέν δείχνοντας έτοιμη να πάρει τα ηνία του αγώνα. Με πίεση στο σερβίς, δυσκολεύοντας την υποδοχή των φιλοξενούμενων, αλλά και καλό μπλοκ, που έδινε δεύτερες ευκαιρίες στον “Δικέφαλο”, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-1. Η “Ένωση” έφτασε στο +4 (13-9), με τις Pirv και Perovic να ανεβάζουν ρυθμό, ενώ η Τσοχατζή στο σερβίς έμοιαζε ασταμάτητη. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους 2 πόντους (18-16), βάζοντας “φωτιά” στο σετ, αλλά με εντυπωσιακό σερί 4-0, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 6 (22-16), κατακτώντας το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους (4-4, 6-5, 7-7, 8-7). Οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 8-12, με την ΑΕΚ να μειώνει άμεσα σε 14-15, ανεβάζοντας σε ποσοστά το μπλοκ της με τις Καββαδία, Perovic, Διάλλα. Pirv και Διάλλα έφεραν το ματς στα ίσια δις (22-22, 23-23), όμως ο Άρης με στάθηκε πιο τυχερός κατακτώντας το σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-2 και 6-5. Σταδιακά η ΑΕΚ άρχισε να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας από το 12-9 στο 15-9. Το +6 όχι μόνο διατηρήθηκε, αλλά με την Ράπτη να τελειώνει εύστοχα συνεχόμενες μπάλες έφτασε έως το +10, με το οποίο ολοκληρώθηκε το σετ (25-15).

Στο τέταρτο σετ, ο Άρης τα έδωσε όλα ώστε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, αυξάνοντας παράλληλα και τις πιθανότητες πρόκρισης. Μετά το αρχικό 2-4 και 4-8, η ΑΕΚ απάντησε με σερί 8-1, με την Perovic και τη Διάλλα να τελειώνουν εντυπωσιακά τις φάσεις, ενώ και η βελτίωση της υποδοχής βοήθησε σημαντικά (12-9). Ένας άσσος της Perovic έκανε το 19-13, και με νέο σερί 6-0 η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-13 και τη νίκη με 3-1, με τα κορίτσια του “Δικεφάλου” να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: “Δεν έχει αλλάξει κάτι σε εμάς. Καταφέραμε απλά να κάνουμε μία νίκη στην έδρα μας. Ο Άρης έχει πλεονέκτημα γιατί αν χρειαστεί χρυσό σετ θα το παίξει στην έδρα του. Ο Άρης είναι εξαιρετική ομάδα με πολύ μεγάλη δύναμη στο φιλέ και μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι ο επαναληπτικός. Η νίκη αυτή δείχνει ότι μπορούμε να παίξουμε καλό βόλεϊ. Ο Άρης προέρχεται από μία δύσκολη σειρά αγώνων, ενώ εμείς δεν έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια, γιατί αναβλήθηκαν αρκετά παιχνίδια και έγιναν πολλές αλλαγές στον όμιλό μας“.

ΑΕΚ – Άρης 3-1

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-15, 25-13.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Τσοχατζή 7 (4/4 επ., 3 άσσοι), Perovic 18 (15/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτη 6 (6/12 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Διάλλα 10 (6/8 επ., 4 άσσοι), Καββαδία 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Pirv 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 29% άριστες) / Μπελιά (λ, 67% υπ. – 47% άριστες), Μερκούρη, Ramdin 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούσια.

ΑΡΗΣ (Δράμπας): Κιουτσιούκη 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαβάρ 12 (8/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 19% υπ. – 0% άριστες), Δρακουλίδου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 5 (5/22 επ.), Evans 13 (13/32 επ., 61% υπ. – 32% άριστες) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. – 28% άριστες), Πήττα, Μυλωνά, Τερζίου.