2016

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε AEK 24 HOURS / Αφιερώματα

0 Σχόλια

Σαν σήμερα, στις 2 Δεκεμβρίου του 2007, η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Οι οπαδοί της Ένωσης ταξίδεψαν στο συγκεκριμένο γήπεδο το οποίο έκαναν… Σκεπαστή για λίγα λεπτά.

Και λέμε για λίγα λεπτά, γιατί ξεκίνησε ένας «πόλεμος» φωτοβολίδων. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου κράτησε μια ώρα, οι ρίψεις φωτοβολίδων μεταξύ των κερκίδων της ΑΕΚ και του Άρη συνεχίζονταν, μέχρι ο διαιτητής να αποφασίσει εκκένωση του γηπέδου από τους φίλους της ΑΕΚ για να ξεκινήσει ο αγώνας.

Στα πούλμαν έμαθαν οι φίλοι του Δικεφάλου πως η αγαπημένη τους ομάδας νίκησε με 0-1. Στο 82’ μια εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο χτύπησε σε δυο κεφάλια αμυντικών, Νέτο και Ρονάλντο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά, ενώ στο φύλλο αγώνα ο Δέλλας αναγράφτηκε ως σκόρερ αφού και το δικό του κεφάλι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.