2016

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε Βόλει Γυναίκες / Μάνα ΑΕΚ

0 Σχόλια

Ούτε τώρα. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γράφει την πιο αρνητική σελίδα στην ιστορία της. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-0 από τον ΑΟ Θήρας σε έναν αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών. Λιγοστός κόσμος βρέθηκε στο σχολικό κλειστό γυμναστήριο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς την Αποστολία Νούσια που αντιμετώπισε πρόβλημα στην τελευταία προπόνηση ενώ στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε η Καλαφατάκη.

Στα του αγωνιστικού μέρους, η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 5-8 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ στη συνέχεια με πίεση στην υποδοχή των γηπεδούχων και περισσότερες επιθετικές λύσεις έφτασε στο +7 (13-20) με το σετ να ολοκληρώνεται 14-25 για τον ΑΟΘ.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4 αλλά ο ΑΟΘ ισοφάρισε 6-6, χτίζοντας αμέσως μετά μια διαφορά +5 (13-18) με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 0-2 με 18-25.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της μείωσε τα λάθη της και κράτησε στην υποδοχή με αποτέλεσμα να προηγηθεί 5-2 και να παραμένει κοντά στο σκορ (13-13, 21-22, 22-23) σε όλο το σετ. Πιο έμπειρη στα σημεία η Θήρα πήρε το σετ με 22-25, την καθαρή νίκη και τους τρεις βαθμούς που τη διατηρούν στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Τα σετ:14-25, 18-25, 22-25

ΑΕΚ (Σαμαράς) Καλαφατάκη, Φιλιπιόνκα, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου / Μπελιά -λ, Βάθη.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Τσβετκόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου, Μουντάκη.