Δημοσιευτηκε σε Κώστας Λαδιάς / Στήλες ΑΕΚ

0 Σχόλια

Ο Κώστας Λαδιάς (προπονητής ακαδημιών ποδοσφαίρου της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ) αρθρογραφεί στο aek24hours.gr για την κακή εικόνα της Ένωσης στην Τρίπολη και το απαράδεκτο κοουτσάρισμα του Μανόλο Χιμένεθ.

Διαβάστε το κείμενο:

Η ήττα είναι μέσα στο ποδόσφαιρο, αλλά η λογική ήττα από μια κακή εμφάνιση, μια ατυχία ή ακόμα και εάν ο αντίπαλος είναι καλύτερος.

Δίκαια ο Αστέρας νίκησε την ΑΕΚ και μπράβο, αφού και αυτός έκανε rotation με τρία βασικά εργαλεία του στον πάγκο. Έδειξε πάθος και μαγκιά.

Η διαχείριση και η σύνθεση του παιχνιδιού από τον προπονητή, σε ένα κομβικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα ήταν απαράδεκτη.

Έχει κάνει καλά ο Χιμένεθ στην ΑΕΚ, αλλά δυστυχώς βλέπω με δόση μεγάλης τύχης. Αυτό φάνηκε στην Τρίπολη, αφού σε ένα παιχνίδι που γίνεσαι αφεντικό για πρωτάθλημα, έγιναν αλαλούμ επινοήσεις.

Ημίχρονο χωρίς άκρα, χωρίς φορ και τον Λιβάγια τον πιο φορμαρισμένο παίκτη μας ξανά στον πάγκο, το μηδέν στην επίθεση λογικό. Ξανά πεταμένο ημίχρονο.

Δεν θέλω να κάνω κριτική σε παίκτες που παίζουν σε λάθος θέσεις ή σε παίκτες που δεν θα πρέπει να παίζουν.

Η κίνηση σοκ είναι η αλλαγή Αραούχο στο 1-0. Ενός παίκτη που τον πήρες για να σε ξελασπώνει σε δύσκολες στιγμές με ένα παιδί που δεν τον υπολογίζεις και πολύ.

Πόσο άραγε κακό θα έκανε στην ψυχολογία των παικτών, να ήξεραν ότι έχουν 15 μέρες ξεκούρασης και να έπαιζαν οι καλύτεροι στο ματς με τον Αστέρα από το να γίνεται μπάχαλο στην 11άδα.

Το παιχνίδι με τον Αστέρα είναι σεμινάριο για το πώς χάνεις σε ένα κομβικό ματς για το πρωτάθλημα. Η ήττα δεν θα έχει αντίκτυπο, εάν ήταν ήττα χωρίς να δώσεις τόσα πολλά δικαιώματα. Μα τόσο πολλά που μπορεί να μιλάμε ένα 24ωρο.