2018

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε Εραστής της ΑΕΚ

1 Σχόλιο

Πολύ σημαντική νίκη, που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της 1ης θέσης, σημείωσε η ομάδα της ΑΕΚ κόντρα στον πρωταθλητή Δούκα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Futsal Superleague.

Το συγκρότημα του Γιάννη Ζιάβα ήταν ανώτερο σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ 3-2 να αδικεί τους «κιτρινόμαυρους», καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι μετέτρεψαν μια φαινομενικά εύκολη νίκη (3-0 ως το 36′) σε αγχώδη… καθώς λίγο έλειψε να ισοφαριστούν στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Στο α’ ημίχρονο κυριάρχησε η τακτική και η δύναμη που πήγαζε από το πάθος των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων για τη νίκη, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με 1-0 μόλις στο 5′ με γκολ του Αρτινού, στην κυριότερη φάση του ημιχρόνου !

Το β’ ημίχρονο είχε περισσότερες φάσεις, με την ΑΕΚ να φτάνει πιο κοντά στο γκολ σε περισσότερες περιπτώσεις, με τον Μάνο να απειλεί σχεδόν με το ξεκίνημα πετυχαίνοντας όμως το δοκάρι του Ζέρβα.

Το 2-0 ωστόσο δεν άργησε να ‘ρθει καθώς ο Στουπάθης στο 22‘ κατάφερε να παραβιάσει την εστία των «μπλε» ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αρτινός σημείωσε το 3-0 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ομάδα του Δούκα αναγκάστηκε να ρισκάρει με τη χρησιμοποίηση και 5ου παίχτη, γεγονός το οποίο είχε αποτελέσμα με το συγκρότημα του κ.Μοστριού να δημιουργεί αρκετές φάσεις, όμως ο τερματοφύλακας Θεοφίλου που ήταν σε εξαιρετική φόρμα είπε όχι σε τουλάχιστον τρεις καλές περιπτώσεις.

Η πίεση από πλευράς ΑΣΕΔ συνεχίστηκε και στο 36′ ο Κονδυλάτος μείωσε σε 3-1, ενώ στο 38′  ο Σταυρακόπουλος έδωσε μια νεα τροπή στο ματς, σημειώνοντας το 3-2!

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν άκρως δραματικό, με τους πρωταθλητές να χουν κλείσει στα καρέ της την ΑΕΚ, γυρνώντας την μπάλα συνεχώς γύρω από την περιοχή του δικεφάλου, ενώ θα μπορούσαν να κάνουν την μεγάλη ζημιά στην «Ενωση» όταν η διαγώνια πάσα του Σταυρακόπουλου (από πλάγιο κοντά στην περιοχή) πέρασε μπροστά από την εστία του Θεοφίλου δίχως να ακουμπάει κανείς την μπάλα, προς ανακούφιση του κ.Ζιάβα και των παιχτών του, οι οποίοι τελικά πανηγύρισαν μια δίκαιη, αλλά πολύ σημαντική τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά  νίκη, ενόψει μάλιστα και του μεγάλου ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναικό, την ερχόμενη Πέμπτη (18:30) στο ΔΑΙΣ.

Πηγή: futsal365