2018

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε ΑΕΚ Ποδόσφαιρο / άνδρες

0 Σχόλια

Η ΑΕΚ αγκαλιάζει όλο και περισσότερο το πρωτάθλημα. Η Ένωση πέρασε και από τα Περιβόλια, επικρατώντας του Πλατανιά με 1-0, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 39ο λεπτό και πλέον απομένουν τρία ακόμα παιχνίδια για να σηκώσει το πρωτάθλημα. Ουσιαστικά όμως, ο Δικέφαλος θέλει έναν βαθμό για να σηκώσει την κούπα, με τη φιέστα να γίνεται την επόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Λεβαδειακό.

Μπορεί οι κιτρινόμαυροι να είχαν την κατοχή της μπάλας και να απειλήθηκαν μία μόλις φορά, αλλά δυσκολεύτηκαν μέχρι να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Μόλις στο 4’, η σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά βρήκε το κεφάλι του Τσιγκρίνσκι που έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 21’ η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας έκανε ωραίο κοντρόλ, έπιασε το σουτ, με τον Κλιάγιτς να διώχνει δύσκολα. Η πρώτη τελική για τον Πλατανιά ήρθε στο 30’. Το σουτ του Κασάλιτσα από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Τελικά το γκολ ήρθε για την ΑΕΚ. Σε ωραία επίθεση στο 39’, ο Χριστοδουλόπουλος έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος του ξαναγύρισε τη μπάλα και αυτός με κοντινή προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για ταο 0-1. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44’ με τον Λόπες να μπαίνει στην περιοχή, ο οποίος γύρισε στον Μπακασέτα, αλλά το πλασέ του στην κίνηση έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Πλατανιά.

Πολύ κακό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά ούτε ο Πλατανιάς μπορούσε να αντιδράσει. Αυτό φάνηκε στο ότι η πρώτη φάση έγινε στο 65’. Ο Ντικαμονά κατέβηκε ανενόχλητος τη μεσαία γραμμή έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Τσιντώτας με μεγάλη επέμβαση (ανάποδο χέρι) έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ απείλησε από την μεριά της, δύο φορές. Στο 84’, ο Αραούχο έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και στην επαναφορά ο Λαμπρόπουλος την έστειλε δίπλα απ’ την εστία και στο 88’ ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ με τον Λαμπρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νιλί, Ουές, Ντικαμονά, Σκαρντοβέλι, Πατράλης, Μάλσα, Στανισάβλιεβιτς, Παπανικολάου (81’ Σινγκ), Ενσικουλού, Κασάλιτσα (75’ Ουντόντζι).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ (68’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (56’ Γκάλο), Μπακασέτας (89’ Χουλτ), Αραούχο.