2018

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε Εραστής της ΑΕΚ

0 Σχόλια

Η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα με 29-33 και αύριο θα παίξει κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας (13:45) για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στους παίδες.

Ο Δούκας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 9-4 στο 12’, αλλά σταδιακά η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, μείωσε σε 11-10 στο 24’ και ισοφάρισε σε 14-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την ψυχολογία τους να έχει ανέβει, οι παίκτες του Αλέξανδρου Κοτελίδα προηγήθηκαν με 14-16 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με 18-22 στο 39’. Όσο κυλούσε ο χρόνος οι αθλητές του Δούκα προσπαθούσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, όμως η ΑΕΚ κρατούσε μία διαφορά ασφαλείας (22-27 στο 49’, 26-30 στο 54’) και διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 58:10 ο Βούλγαρης έκανε το 28-32 και ουσιαστικά εκεί τέλειωσε ο αγώνας, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πλέον οι τέσσερις αυριανοί αγώνες θα κρίνουν και την τελική κατάταξη, με το ζευγάρι Πυλαία – Δούκας να παίζει για το χάλκινο μετάλλιο και ΑΕΚ – Φίλιππος για το χρυσό.

Πηγή: e-handball