2018

Δημοσιευτηκε απo ΑΕΚ24ΗOURS

Δημοσιευτηκε σε Μάθε Μπαλίτσα

0 Σχόλια

Η ΑΕΚ έβαλε τα χέρια της κι έβγαλε τα μάτια της. Η Ενωση πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και ηττήθηκε απ’ τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, χάρη στον αποτελεσματικό Πρίγιοβιτς με 2-0. Ο Σέρβος στράικερ εκμεταλλαύτηκε τα λάθη του Λαμπρόπουλου και Γαλανόπουλου και με τέλειες εκτελέσεις στο 29’ και στο 59’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν καλύτερη και είχε δύο δοκάρια με τον Λιβάγια στο 20’ και τον Μπακασέτα στο 62’, αλλά και πολλές ευκαιρίες. Επιπλέον, οι κιτρινόμαυροι είχαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Πόνσε να την αποκρούει ο Πασχαλάκης στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στους 10 βαθμούς, προσπερνώντας την ΑΕΚ που παρέμεινε στους 9 και υπέστη την πρώτη της ήττα μετά τις 23 Οκτωβρίου του 2017, όταν είχε χάσει από τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ (0-1) με γκολ του Ντάουντα.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (75’ Ζαμπά), Πέλκας (81’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (89’ Βέρνμπλουμ), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (87’ Τσόσιτς), Γαλανόπουλος (64’ Κλωναρίδης), Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε (70’ Γκάλο).